sommer2018dDet er en hård start for Pompey mod de forsvarende irske mestre.

Pompey er i Irland for deres første kamp i holdets preseason, hvor de møder Cork City FC. Et hold der er længere fremme i deres forberedelser, da de den 10. juli spiller første kamp i kval til Champions League hvor de møder polske Legia Warsaw.

Cork City FC har 6 tidligere kampe i Europa League, og bedste resultat er 1-1 mod KR Reykjavik i 2015/16.

Skribenten her skal ikke gøre sig klog på den irske turnering, hvor Cork City er forsvarende mestre, og hvor holdet er midt i en ny turneringen der holder sommerpause, inden den slutter den 26. oktober!

Her ligger holdet placeret på 2. pladsen.

Cork City FC er faktisk ejet af fansene, som overtog klubben i 2010, og efterfølgende har ført klubben frem med deres første mesterskab i 2017.

Pompey er i Irland for deres første kamp i holdets preseason, hvor de møder Cork City. Et hold der er længere fremme i deres forberedelser, da de den 10. juli spiller første kamp i Champions League hvor de møder polske Legia Warsaw.

Cork City FC har 6 tidligere kampe i Europa League, og bedste resultat er 1-1 mod KR Reykjavik i 2015/16.

Skribenten her skal ikke gøre sig klog på den irske turnering, hvor Cork City er forsvarende mestre, og hvor holdet er midt i en ny turneringen der holder sommerpause, inden den slutter den 26. oktober!

Her ligger holdet placeret på 2. pladsen.

Cork City FC er faktisk ejet af fansene, som overtog klubben i 2010, og efterfølgende har ført klubben frem med deres første mesterskab i 2017.

Manager
John Caulfield er klubbens manager på 5. sæson, og han er en klubmand med 455 ligakampe for klubben i perioden 1986-2001. 175 kampe har han været i spidsen for holdet, og det er blot blevet til 27 nederlag i alt og 115 sejre.

Hold øje med
Damien Delaney er nok blevet 36 år, men han kommer med erfaring i Premier League, hvor han var forsvarsspiller hos Crystal Palace i 2012-18 hvor det blev til 170 kampe.
Nu er han retur i klubben hvor det hele startede.

Kieran Sadlier er en 23 midtbanespiller som i sin ungdomstid har været hos Cambridge og West Ham. Sidste sæson var han Sligo Rovers med 15 mål i 49 kampe, i denne sæson har han lavet 12 mål for Cork i 23 kampe.

Graham Cummins er en 30 årig angriber, der er tilbage i barndomsklubben, hvor han som helt unge lavede 42 mål i 2 sæsoner. I denne sæson er 9 kampe blevet vekslet til 5 mål.

Pompey
5 nye spillere er kommet til, og mon ikke vi kan forvente at se de fleste i aktion. Interessant er det hvem der skal vogte målet. Luke McGee eller nye Craig MacGillivray.

Af de nye spillere har to af dem fået lave numre, nemlig de to midtbanespillere Tom Naylor og Ronan Curtis, og uden at vide om der kan tillægges noget i dette, kunne det pege på de er tættere på en start XI.

Manager Kenny Jackett har fået nye assistenter, og ligeså kan Jackett vel efterhånden begynde at sige at truppen begynder at være hans.
De to nye er Jake Wigley, søn af en tidligere Pompeyspiller og så vores tidligere anfører Paul Robinson, som skal spille hos Hawks ligeså. Wigley har arbejdet med ungdommen der hvor han har været, og Robinson er en naturlig leder, så det virker til at være et interessant valg!

Alle spillerne der er kommet til for den kommende sæson er dog kommet på free transfer, så pengene til indkøb er der åbenbart ikke endnu, eller også er meldingen til vores manager, find spillere på free transfer, så er dit lønbudget større.

Start XI
Det mest interessante er nok, kommer det til at hedde en 4-2-3-1 eller? Dernæst hvem bliver nøglespillerne på forskellige pladser, og hvilke spillere er langt væk fra holdets start formation.

Specielt er der nok en del Pompeyfans som er nysgerrige på the local boys i form af Chaplin, May, Whatmough, Close, Haunstrup og Bass.

Young guns
Debatten er der altid, de unge spillere der kommer op nedefra, får de muligheder nok eller?

Her blev der faktisk vist en interessant statistik, at Pompey var holdet med flest spille minutter i den overståede sæson, givet til spillere 21 år eller yngre!

13,778 minutes - Portsmouth
13,241 minutes - Walsall
12,276 minutes - Doncaster Rovers
11,330 minutes - Oldham Athletic
10,422 minutes - Charlton Athletic

Så hos Pompey er muligheden der!

For at runde af, så bliver det nok en testkamp som forventet med mange udskiftninger, men også en hård start mod et hold der må formodes at være længere fremme fysisk end Pompey, men også et hold der nok kan være bekymret for skader, forud for deres vigtige kamp i Champions League.
Denne runde udløser 280.000 euro til klubben og går de videre, ja så hedder det 380.000 euro, og et forsigtigt bud, er nok at de to indtægter, nok vil være en pæn forøgelse af klubbens omsætning.
Faktisk er Cork city først for nylig gået over til at have spillere på fuldtid!

Pompey player Jamal Lowe
‘I’m looking forward to it. I’ve never been to Ireland. ‘It’ll be a chance to do some bonding and all the new boys will be feeling comfortable after that week. It should be good. ‘We’ve got a game on the Monday, which will be nice and quick. ‘You want to get in as many games as possible. ‘The games are key and it’s good to have one straightaway to blow away the cobwebs. ‘They’re going to be full-flowing, too, so it’s going to be a good test.’ Lowe believes he returned in a good position to make a strong start in pre-season when he joined up with his team-mates this week. He added: ‘You always have to tick over. ‘I’m making sure I am ready to hit the ground running. ‘It’s nice to have a little break but then you want to get back to it. ‘We’re given a programme depending on what are our targets. Some will want to put on weight or get stronger and faster. ‘It’s whatever is specific to what you’re trying to do. ‘I’m looking to get stronger, quicker and faster. That’s my aim. ‘I’ll continue analysing my game, too. ‘You have to give yourself the best chance. It’s all those little percentages which add up to the end result.’