Benjamin James Davies


ben davies1Fødselsdato:
 27. mai, 1981

Fødested: Birmingham, England

Høyde: 1,84 m

Posisjon på banen: Back, kantspiller, midtbanespiller

Debut for Pompey: 8. august 2015, hjemme mot Dag & Red (seier 3-0)

Overgangssum til Pompey (antatt): Gratis

Pompey: 51 kamper (1 mål), 2015-16

Tidligere klubber: Walsall (1999-2000), Kidderminster (2000-02), Chester City (2002-06), Shrewsbury Town (2006-09), Notts County (2009-11), Derby County (2011-14), Sheffield United (lån 2014, permanent 2014-15).

Etter Pompey: Grimsby Town (2016-)

Landskamper: 1 U18-landskamp og 1 U19-landskamp for England.

Trivia:
- Begynte som midtbanespiller i Walsall, men her fikk han aldri sin ligadebut. Spilte deretter to år i Kidderminster og fire år i Chester City. I sistnevnte klubb var han med å vinne Conference. Han var også kaptein her deler av tiden.

- To dager før sin 25-årsdag skrev han så under for Shrewsbury Town. Her gjorde han det veldig bra. Han scoret en god del mål og ble i tillegg kaptein. Etter å ha vært med å tape play off-finalen i League Two ved slutten av 2008-09-sesongen, sto han uten kontrakt ved sesongslutt. Han fikk tilbud om forlenget kontrakt med Shrewsbury, men valgte heller å gå til Notts County.

- Davies hadde en strålende første sesong i Notts County. Han ble den midtbanespilleren i klubbens historie med flest mål i en sesong. Han scoret 20 mål (i tillegg til flere assists) da de vant League Two. Han ble også kåret til årets spiller og hadde det som ble kåret til årets mål. Han kom også på årets lag i League Two. Ikke overraskende meldte andre klubber sin interesse ved sesongslutt, men Davies ble i Notts County. I League One scoret han fem mål og hadde en rekke målgivende pasninger i den første halvdelen av sesongen. I januar ønsket han derimot å gå til Derby County i Championship da de kom til enighet med Notts County om en overganssum på rundt 350.000 pund.

- I Derby fikk han en stri start. Derby var i dårlig form og det hjalp ikke at Davies kom inn på laget. Han ble også etter hvert droppet fra startelleveren. Han kom seg derimot tilbake på laget og i april 2011 ble han matchvinner med en klassescoring i 2-1-seieren over Leeds. I 2011/12-sesongen startet han veldig bra, ble så droppet midtveis i sesongen før han kom tilbake på laget mot slutten av sesongen. Han hadde totalt elleve assists denne sesongen. I 2012/13-sesongen var han stort sett ute av laget, men han sa likevel nei til å bli lånt ut ettersom hans lille sønn hadde helseproblemer. Da han i 2013/14-sesongen fortsatt var ute i kulden gikk han på lån til Sheffield United der han ble gjenforent med sin tidligere manager Nigel Clough.

- Etter 20 kamper (3 mål) på utlån våren 2014, skrev han under permanent ved sesongslutt. Han spilte så ytterligere en sesong for Sheffield United før han ble frigitt ved sesongslutt 2014/15. Etter å ha trent med og spilt for Pompey sommeren 2015, skrev han under på en ettårskontrakt like før sesongstart. Han debuterte for Pompey i første serierunde hjemme mot Dagenham & Redbridge. Han spilte totalt 51 kamper (1 mål) for Pompey og var klubbens udiskutable førstevalg på høyrebacken. Han hadde en rekke målgivende pasninger og ble også kåret til årets spiller av en rekke supporterklubber. Ved sesongslutt gjorde han en totalvurdering og fant ut at han ville nordover. Han hadde da levd ett år i Portsmouth uten kone og barn rundt seg. Sommeren 2016 skrev han derfor under for Grimsby Town.

{flike}

Under en video fra Pompeys 6-0-seier mot York i 2015/16-sesongen. Ben Davies scoret Pompeys første mål.

ben davies 

ben davies99 

ben davies98 

ben davies97 

ben davies95 

ben davies91 

ben davies90 

ben davies89 

ben davies88